Projektowanie i Druk 3D

Technologia druku 3D to przyszłość. Już w tej chwili drukuje się protezy czy części do różnych urządzeń. Umiejętność projektowania 3D to być może zawód przyszłości. Dla dzieci drukowanie 3D to świetna zabawa, gdyż mogą zaprojektować i wydrukować ulubioną zabawkę.

Jak wyglądają nasze zajęcia??

Do udziału zapraszamy dzieci między 7 a 12 lat. Czy twoje dziecko interesuje się technologią? Umie obsługiwać komputer i lubi bawić się na komputerze? Lubi coś tworzyć i wymyślać nowe zastosowania różnych urządzeń, czy zabawek? Jeżeli tak, to prawdopodobnie ma zdolności techniczne i zajęcia z drukowania 3D będą dla niego niezwykłą przygodą. komputer.Tworzymy kameralną (6 osobową) grupę uczestników w różnym wieku, która ze sobą współpracuje. Praca dzieci podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy to nauka projektowania w 3D. Dziecko pracuje na laptopie. Zaczynamy od prostych brył i pokazania ogólnego zarysu zasad rzutowania. Drugi etap to wydrukowanie przygotowanego projektu. Gotową zabawkę dziecko zabiera do domu i może się nią cieszyć jak najdłużej.

 

Korzyści jakie wynosi z zajęć dziecko

Wyobraźnia 3D

Wyobraźnia 3D to wapniała cecha umysłu, która pozwala zobaczyć obiekty 3D zanim zostaną stworzone, a także wyobrazić sobie jak zbudowano gotowe obiekty np. budynki, telewizory czy zabawki. Wszystkie współczesne urządzenia powstają z łączonych ze sobą brył.

Czym jest druk 3D

Technologia druku 3D, działa podobnie jak druk 2D, twoja drukarka atramentowa nanosi krople tuszu na papier, po dodaniu jeszcze jednego wymiaru Z i zamianie tuszu na ciekły plastik, możemy drukować bryły w 3D. Nasza drukarka, drukuje bryły o maksymalnych wymiarach 15x15x15 cm. Jeden wydruk może trwać do 6h.

Wymiarowanie

Aby zaprojektować przedmiot 3D, należy go narysować w specjalnym programie projektowym. Wymiarowanie jest na potrzebne, aby np. zdjąć suwmiarką wymiary jakiegoś przedmiotu, a następnie wprowadzenie jego wymiarów do programu. Program operuje bryłami 3D, takimi jak: kula, sześcian, walec, prostopadłościan, torus, itd.

 

Budowanie na ekranie

Dziecko mając już opanowane podstawowe obiekty 3D, może je powielać, łączyć, przyklejać do siebie, stosować przenikanie powierzchni oraz skalować (powiększać) we wszystkich wymiarach. Wyobraźmy sobie projektowanie lizaka: weź walec, wydłuż go tak aby utworzył patyczek lizaka, weź koło, nadaj mu trzeci wymiar, przyklej do patyczka, lizak gotowy.

Projektowanie 3D

Dziecko które pozna podstawowe obiekty 3D, nauczy się łączyć i przenikać bryły, tworząc wycięcia i komory, może zaprojektować własny pierwszy przedmiot. Pierwszy łatwy, to breloczek, z pierwszą literką imienia i kołeczkiem. Potem może projektować bardziej złożone obiekty, które składają się z bardzo wielu brył podstawowych.

Po zaprojektowaniu obiektu 3D?

Dziecko eksportuje projekt 3D do slajsera, który służy do weryfikacji, podziału na warstwy i określa rodzaj wypełnienia ścian, np. 50%. Po weryfikacji, zapisujemy plik wykonawczy na SD i umieszczamy w czytniku drukarki. Uruchamiamy drukowanie, które pobiera rozkazy drukowania z pliku wykonawczego i drukowanie rozpoczyna się. Może trwać do 6h.

Dzieci poznają drukarkę 3D

Dzieci, mają możliwość otworzyć drukarkę 3D, zajrzeć do środka i zrozumieć z czego jest zbudowana, jak działają i do czego służą poszczególne elementy takie jak głowica, filament czy stół przesuwany. Samodzielnie załadują filament oraz nauczą się jak rozpocząć drukowanie, zakończyć i wyjąć filament.

Poznanie rysunku technicznego

Dzieci poznają działanie suwmiarki, ważnego urządzenia każdego inżyniera, poznają układ współrzędnych XY i XYZ, oraz metodę rzutowania obiektów 3D na rysunku technicznym 2D, poznają wymiarowanie, określania pozycji obiektu w przestrzeni 2D i 3D, zdobędą wiadomości na temat perspektywy, tekstury i bitmap.

Co zrobić z wydrukiem 3D

Po wydrukowaniu obiektu 3D, można pomalować, okleić, przykleić lub połączyć w większą całość. Można będzie go przekroić lub przełamać by poznać co jest w środku. Każdy własny obiekt 3D, dzieci mogą zabrać do domu, by się nimi bawić.

 

 

Zajęcia dla dzieci klas 2-6

W programie jest 10 spotkań po 2 godziny.
Dzieci na kursie poznają budowę drukarki, uczą się różnych stylów drukowania i samodzielnie drukują obiekty.

Poznają program do projektowania, uczą się perspektywy, rysunku technicznego oraz rzutowania. To niezbędne umiejętności by na laptopie narysować obiekt który potem będzie drukowany.

Ważna jest tutaj wyobraźnia dzieci, dzięki której mogą zaprojektować i wydrukować każdy swój pomysł.

Nasz drukarka jest urządzeniem bezpiecznym , w zamkniętej obudowie. A do druku używamy nietoksycznego materiały na bazie kukurydzy.

Pobierz program do projektowania 3D

Wersja 64-bitowa dla Windows

Wersja 32-bitowa dla Windows

Program jest bezpłatny i działa pod Windows XP, Vista, 2000, 7, 8, 10